-
Tlf:+86-15996094444
-
E-mail:
Spørg nu
+86-15996094444
Spørg nu
Et 1.4301 (AISI 304) beklædningsbeslag i rustfrit stål og et 1.4404 (AISI 316L) beslag af identiske dimensioner adskiller sig med 2 til 3 procent molybdæn efter vægt, og den forskel flytter Pitting Resistance Equivalent Number fra omkring 19 til omkring 25. På en facade er det stadig en separat facade fastgjort. ved år 25 fra en, der er perforeret på år otte.
Materialevalg til arkitektonisk fikseringsbeslag er det dokumenterede match mellem legeringskvalitet, temperament, belægningsmasse og galvanisk isolationsdetalje på den ene side og to projektfakta fastsat før den første butikstegning på den anden: den atmosfæriske korrosivitetskategori defineret i ISO 9223 og den designmæssige arbejdslivsklasse defineret i EN 1990.
Definition: materialevalg til arkitektonisk fastgørelseshardware er den sporbare parring af legeringskvalitet og temperament, belægningsmasse og forskellig metalisolering med ISO 9223 korrosivitetskategorien for installationen, verificeret i forhold til EN 1990-designets levetidsklasse.
Ret disse to input, og resten af specifikationen bliver aritmetisk. Spring dem over, og fikseringen bliver et fuldskala korrosionseksperiment finansieret af kunden.
I ISO 9223-kategorierne C4 og C5 mister bart kulstofstål mellem 50 og 200 mikrometer overfladedybde i dets første eksponeringsår, så tilbagetrækningstilstanden for arkitektonisk fastgørelseshardware er atmosfærisk korrosion snarere end strukturel overbelastning.
Det er ikke et argument imod mekanisk design. Ankerdesign til EN 1992-4 og kvalifikation til EAD 330232 bærer allerede sikkerhedsfaktorer på 2,0 eller højere på betonkegle- og stålfejltilstande. Den margen, der rutinemæssigt er underspecificeret, er den miljømæssige.
To sekvenser dækker de fleste feltproblemer. I den første forbruges en offerbelægning lokalt ved en skåret kant, en svejsning eller en ridse, der håndterer stedet, og sektionstab begynder i en 20 millimeter zone, mens resten af komponenten er uberørt. I den anden bryder chlorider den passive film af en rustfri komponent, der er valgt på grund af dets udseende snarere end dens PREN, og pitting starter ved en koldformet bøjning, hvor resterende spænding topper.
Fire variabler bestemmer, hvor længe en arkitektonisk fiksering varer: legeringskemi udtrykt som PREN, belægningsmasse i henhold til EN ISO 1461, galvanisk kompatibilitet af det samlede metalpar og den differentielle termiske bevægelse, samlingen skal absorbere. Hver enkelt kan skrives ind i en specifikation som et nummer.
En PREN på 25 er det praktiske gulv til rustfri fastgørelse inden for 10 kilometer fra en kystlinje; 35 eller højere er gulvet inde i en stænkzone.
PREN = Cr 3,3 x Mo 16 x N, beregnet ud fra nominel sammensætning, så værdien kan kontrolleres på ethvert møllecertifikat.
To konsekvenser følger. 1.4301 har ingen bevidst tilsætning af molybdæn, hvorfor den fungerer acceptabelt i C3-indlandsatmosfærer og dårligt i C5-M-marine. Duplex 1.4462 når PREN 35, mens den leverer en prøvestyrke på mindst 0,2 procent på 450 megapascal mod ca. 190 megapascal for udglødet 1.4301, så færre og lettere beslag bærer den samme panelbelastning.
Varmgalvanisering i henhold til EN ISO 1461 sætter en minimumsbelægning for hvert ståltykkelsesområde, udtrykt som både masse og lokal tykkelse.
Regnestykket bag disse tal er værd at gøre én gang. ISO 9223 registrerer det første års zinktab på 0,7 til 2,1 mikrometer om året i kategori C3 og 2,1 til 4,2 i C4, så en 85 mikrometer hot-dip coating understøtter et 25-årigt vedligeholdelsesinterval i C4, mens et 12 mikrometer elektropletteret lag er udtømt på 3 til 6 år. Den samme tabel forklarer, hvorfor galvanisering ikke er et C5-M-svar: 4,2 til 8,4 mikrometer årligt zinktab bruger selv en tung belægning inden for 10 til 20 år. Samme afvejning undersøges i denne sammenligning af indstøbte ankerkanaler i HDG og rustfrit stål .
Varmgalvaniseret indstøbt ankerkanal Sammenlign HDG og rustfri ankerkanal muligheder for facader og beklædning med profiler, belastningsdata og korrosionsafvejninger diskuteret omkring det. Se produkt → Aluminium og rustfrit stål sidder cirka 0,4 til 0,6 volt fra hinanden i den galvaniske serie i havvand, og i en våd fuge bliver aluminium til anode. Arealforhold afgør skaden: En stor rustfri katode, der vender mod en lille aluminiumanode, driver hurtigt lokalt tab, hvorfor en M8 rustfri bolt, der lejer direkte på et aluminiumsbeslag, er en detalje, der er værd at redesigne.
Tre kontroller virker. EPDM eller nylon isoleringsskiver under rustfri fastgørelseselementer, der bærer på aluminium, en barrierebelægning eller anodiseret lag ved grænsefladen og dræning, der stopper fugen med at holde vand.
Aluminium udvider sig med 23,1 mikrometer pr. meter pr. kelvin, 1,4404 rustfrit stål ved 16,0 og kulstofstål ved 12,0. En 3 meter aluminiumsbeklædningsskinne på en facade mod et 40 kelvin overfladetemperatursving bevæger sig derfor omkring 2,8 millimeter i forhold til strukturen. Slidsede huller og glidende clips absorberer denne bevægelse; en fuldt boltet, stiv forbindelse gør det ikke, og belastningen migrerer ind i panelet eller underlaget.
For en 50-årig designlevetid er 1.4404 rustfrit stål minimumskvaliteten for ISO 9223 C4 og C5-M atmosfærer, mens varmgalvaniseret kulstofstål ifølge EN ISO 1461 dækker C3 og inland C4.
| Materiale og finish | Nøglespecifikation | ISO 9223 kategori | Typisk brug |
| Kulstofstål, galvaniseret zink | ISO 2081, 5 til 12 mikrometer zink | C1 til C2 | Tørre indvendige beslag og skjulte rammer |
| Kulstofstål, varmgalvaniseret | EN ISO 1461, 85 mikrometer gennemsnit ved 6 millimeter og derover | C3 og indre C4 | Indstøbte ankerkanaler, stivere og beslag væk fra kysten |
| Aluminium 6063-T6 | EN 755-2 ekstrudering, fræsning eller anodiseret finish | C1 til C3 med isolering | Beklædningsbeslag, solcelleskinner, panelstøtte |
| Rustfrit stål 1.4301 (AISI 304) | EN 10088, PREN omkring 19 | C3 og indre C4 | Indvendige og indvendige beklædningsbeslag |
| Rustfrit stål 1.4404 (AISI 316L) | EN 10088, PREN omkring 25 | C4 og C5-M | Kystfacader inden for 10 kilometer, afisning af saltzoner |
| Duplex 1.4462 (2205) | EN 10088, PREN omkring 35, bevisstyrke 450 megapascal | C5-M og CX | Sprøjtzone, offshore og højbelastede kystfastgørelser |
Kategori CX, som dækker tunneler behandlet med afisningssalte og offshore-stænkzoner, skubber specifikationen til 1.4529 rustfrit stål ved en PREN på omkring 44, eller til duplex 1.4462, hvor belastningerne retfærdiggør den nederste legering.
Det samme facadesystem 15 kilometer inde i landet og 300 meter fra havet kræver forskellige fastgørelsesgrader, belægningssystemer og inspektionsintervaller, selv når vindbelastning og panelvægt er identiske.
Det, der ikke ændrer sig mellem de to søjler, er den mekaniske kapacitet. Beslagene bærer de samme belastninger i begge; kun korrosionsgodtgørelsen og isolationsdetaljen flytter sig. Justerbare L-vinkelbeslag i rustfrit stål i 1.4404 er standardsvaret på kystsiden, fordi det slidsede ben absorberer tolerance og termisk bevægelse uden at indføre et stift par.
Rustfrit stål justerbart L-vinkel beklædningsbeslag Gennemgå 1.4404 beslagsjusteringsområder, belastningsklasser og isolationsdetaljer for ventilerede facader, hvor kystkorrosion og tolerancer driver specifikationen. Se produkt → Seks checks, kørt i rækkefølge, afgør materialespecifikationen, før en indkøbsordre hæves.
Stenbeklædning tilføjer endnu en materialebeslutning: drop-in underskårne ankre i 1.4404 fordeler belastningen gennem en mekanisk kilet kegle i stedet for et friktionsgreb, så stenpladen og den rustfri fastgørelse er afstemt med hensyn til både styrke og kloridmodstand.
Dorp In Undercut Anker til Stenbeklædning Se, hvordan 1.4404 underskårne ankre bruger matchet keglegeometri til at fastgøre naturstenspaneler med M6 og M8 størrelser og belastningstal. Se produkt → Jiangsu Aozheng Metal Products Co., Ltd. har disse kvaliteter på tværs af indstøbte ankerkanaler, beklædningsbeslag, underskårne ankre og støttekanaler, i 1.4301, 1.4404 og 1.4462 rustfrit stål og i varmgalvaniseret kulstofstål, hvilket gør det muligt at materialespecifikation løbe fra den indlejrede kanal til det sidste panelbeslag.
EN 1990 placerer en 50-årig levetid i designklasse 4, og fastgørelse af hardware inden for denne klasse er designet som et ikke-udskifteligt element i stedet for et forbrugselement.
Omkostningssagen følger af adgang frem for materialepris. Et beslag 40 meter op ad en ventileret facade nås med det samme masteklatrer- eller rope access team, som erstatter et panel, så et korrosionsfejl ved år 12 koster langt mere end materialedeltaet mellem 1,4301 og 1,4404, som er koncentreret i molybdænindholdet i nogle få hundrede kilo rustfrit stål. Holdbarhed købes én gang, på specifikationsstadiet, og betales enten dengang eller i højden senere.
Nej for C5-M-stillinger. 1.4301 har en PREN på omkring 19, fordi den ikke har noget bevidst indhold af molybdæn, så angiv 1.4404 ved PREN 25 som minimum inden for 10 kilometer fra kystlinjen og 1.4462 duplex ved PREN 35 i stænkzonen.
EN ISO 1461 kræver et gennemsnit på 85 mikrometer med et lokalt minimum på 70 mikrometer på stål 6 millimeter og tykkere, 70 og 55 mikrometer mellem 3 og 6 millimeter og 55 og 45 mikrometer mellem 1,5 og 3 millimeter. Angiv også belægningsmasse, da 85 mikrometer svarer til ca. 610 gram pr. kvadratmeter.
Ja, med isolation. De to metaller sidder omkring 0,4 til 0,6 volt fra hinanden i den galvaniske serie, og hvor en stor rustfri katode vender mod en lille aluminiumanode, korroderer aluminium hurtigt. En EPDM- eller nylonskive mellem fastgørelseshovedet og aluminium fjerner det direkte par.
Ja. Beslag i stål og rustfrit stål er klassificeret A1 til EN 13501-1, mens aluminium 6063-T6 mister mere end halvdelen af sin stuetemperaturfaste styrke over ca. 200 grader Celsius. Brandklassificerede facadesystemer specificerer derfor stål eller rustfri beslag, selv hvor aluminium ville vinde på vægten.
Kontakt os